راهنمای انتخاب سایز صحیح یخچال

حذف‌شده: وقتی قصد خرید یخچال جدید را دارید، احتمالاً علاوه بر امکانات و مشخصات یخچال، به بزرگ‌تر بودن اندازه آن‌هم فکر می‌کنید. اما بزرگ‌تر بودن این وسیله خانگی فقط به بودجه مالی شما مربوط نیست و باید ببینید آیا در آشپزخانه، فضای کافی برای جای دادن یخچال بزرگ‌تر وجود دارد یا خیر. همچنین پیش از خرید باید به چیدمان آشپزخانه و طرح و رنگ یخچال موردنظرتان هم توجه داشته باشید. برای اینکه بتوانید سایز صحیح یخچال را انتخاب کنید، از شما دعوت می‌کنیم تا این مطلب را تا انتها بخوانید و همه‌ی موارد ذکرشده را مدنظر داشته باشید.

انتخاب سایز صحیح یخچال بر اساس اندازه‌ی درب آشپزخانه

بدون شک یخچال را نمی‌توانید از چهارچوب دربی عبور دهید که کوچک‌تر از اندازه یخچال باشد. به همین خاطر، پیش از انتخاب اندازه یخچال‌فریزر، حتماً به متراژ و اندازه‌ی ورودی آشپزخانه خود توجه داشته باشید.

انتخاب سایز صحیح یخچال بر اساس اندازه کابینت‌های آشپزخانه

اگر قصد ندارید دکوراسیون آشپزخانه را تغییر دهید و کابینت‌های کنونی را عوض کنید، باید اندازه یخچال جدید را بر اساس متراژی انتخاب کنید که برای یخچال وجود دارد. فضای موجود را هم باید بر اساس طول، عرض و عمق اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که ابعاد یخچال جدید با فضای خالیِ کنونی تناسب دارد.

  • یخچال‌های فریزر بالا: ارتفاعشان بین ۱۴۵ تا ۱۷۵ سانتی‌متر متغیر است. عرض این یخچال‌ها بین ۷۰ تا ۸۳ سانتی‌متر و عمقشان عموماً بین ۷۶ تا ۸۵ سانتی‌متر است.
  • یخچال‌های فریزر پایین: ارتفاعشان بین ۱۶۵ تا ۱۷۵ سانتی‌متر متغیر است. عرض این یخچال‌ها بین ۷۴ تا ۹۲ سانتی‌متر و عمقشان عموماً بین ۷۶ تا ۸۶ سانتی‌متر است.
  • یخچال ساید بای ساید: ارتفاعشان بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر متغیر است. عرض این یخچال‌ها بین ۸۰ تا ۹۵ سانتی‌متر و عمقشان عموماً بین ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است.

اگر دنبال یخچال ارزانی هستید که جای کمی اشغال کند، مدل فریزر بالا گزینه مناسبی است. اما توجه داشته باشید که هر بار برای برداشتن مواد غذایی باید خم و راست شوید. چون یخچال در بخش پایینی دستگاه تعبیه شده است. اگر محدودیت فضا دارید اما قیمت خیلی برایتان مهم نیست، مدل فریزر پایین خوب است. فریزر این مدل اغلب به‌صورت کشویی است.

یخچال‌های ساید بای ساید برای اغلب خانواده‌ها مناسب است زیرا فضای نسبتاً خوب و دسترسی راحتی به مواد غذایی دارد. اما ازآنجاکه باریک است، گاهی برای گذاشتن مواد غذایی بزرگ و حجیم با مشکل مواجه خواهید شد. یخ‌ساز و آب‌ سردکن هم فضای زیادی از فریزر را اشغال کرده‌اند. اما نسبت به مدل‌های درب فرانسوی فضای کمتری اشغال می‌کنند.

یخچال‌های درب فرانسوی بااینکه فضا و امکانات زیادی دارند و تقریباً برای همه خانواده‌ها گزینه خوبی به شمار می‌روند، اما بدنه‌ی بسیار بزرگ و قیمت بالایی دارند. یعنی اگر محدودیت جا و محدودیت مالی دارید، مدل‌های فرنچ‌دور مناسب شما نیست زیرا فضای زیادی را اشغال می‌کنند. به خاطر طراحی درهای این یخچال هم به فضای زیادی برای باز شدن درب‌ها نیاز است.

انتخاب سایز صحیح یخچال برای آشپزخانه جدید

وقتی محدودیت فضا برای خرید یخچال ندارید، بهتر است به تعداد اعضای خانواده خود توجه کنید. یعنی چه؟ یعنی مثلاً اگر یک خانواده سه یا چهار نفره هستید، یخچال خیلی بزرگ به درد شما نمی‌خورد و فقط فضا اشغال می‌کند. شما بهتر است یخچالی با اندازه ۱۶ تا ۲۰ فوت مکعب خریداری کنید.

بد نیست بدانید که یک فوت مکعب، معادل ۲۸.۳۱۶۸ لیتر است. یک لیتر هم برابر است با مکعبی به ابعاد ۱۰×۱۰×۱۰. هر فوت مکعب یعنی اندازه‌ای برابر با ۲۸ تا مکعب ۱۰×۱۰×۱۰. مثلاً اگر گفته می‌شود که یخچال ۳۰ فوت اندازه دارد یعنی فضایی به‌اندازه ۸۴۰ مکعب ۱۰×۱۰×۱۰ را اشغال خواهد کرد.

توجه به فضای لازم برای باز شدن درب یخچال

هنگام انتخاب اندازه یخچال، باید حتماً به فضایی که درب آن اشغال می‌کند هم توجه کنید. به‌طور مثال، جایی که برای یخچال در نظر می‎‌گیرید، نباید طوری باشد که درب دستگاه به سمت دیوار باز شود. یا اگر مجبور هستید، حتماً فضایی را برای گردش لولاهای درب یخچال در نظر بگیرید. بهتر است حداقل حدود ۵ سانتی‌متر بین دیوار و لولای درب یخچال فاصله وجود داشته باشد.

انتخاب سایز صحیح یخچال بر اساس سبک زندگی و عادت‌های غذایی

جالب است بدانید که اندازه یخچال به عادت‌های غذایی شما هم‌بستگی دارد. چرا؟ چون اگر اهل آشپزی نیستید و عادت ندارید مواد غذایی زیادی خریداری کنید، انتخاب یخچال بزرگ یک اشتباه بزرگ است. یخچال بزرگ، علاوه بر اینکه برق بیشتری مصرف می‌کند، فضای آشپزخانه را هم اشغال می‌کند. همچنین اگر اهل نوشیدنی هستید، بهتر است به فضای داخلی یخچال برای قرار دادن بطری‌های نوشیدنی توجه کنید. یا اگر اهل خرید غذاهای آماده هستید، باید موقع انتخاب یخچال به قفسه‌های نگهداری این نوع مواد غذایی بیشتر دقت کنید.

ظرفیت بیشتر یخچال‌های موجود در بازار بین ۲ تا ۴۲ فوت مکعب متغیر است. برای یک خانواده ۴ نفره، عموماً یک یخچال ۱۸ تا ۲۲ فوتی مناسب است. اگه دو نفر هستید یخچال ۱۴ تا ۱۶ فوتی مناسب نیاز شما خواهد بود. اگر یخچال را فقط برای خنک نگه‌داشتن انواع نوشیدنی‌ها لازم دارید، یک ظرفیت متوسط بین ۵ تا ۷ فوتی کفایت می‌کند.

در زیر اندازه استاندارد مدل‌های مختلف یخچال را برایتان نوشته‌ایم تا بر اساس آن‌ها و نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشید:

  • یخچال‌های فریزر بالا: ۱۴.۵ تا ۲۴ فوت مکعب
  • یخچال‌های فریزر پایین: ۱۹ تا ۲۵ فوت مکعب
  • یخچال‌های فریزر درب فرانسوی: ۱۸ تا ۳۲ فوت مکعب
  • یخچال ساید بای ساید: ۲۰ تا ۲۹ فوت مکعب
  • یخچال دوقلو: ۳۲ تا ۴۱ فوت مکعب
  • یخچال کام پکت: ۱۰ تا ۱۲ فوت مکعب

بنابراین، برای انتخاب سایز صحیح یخچال لازم است اول به فضای موجود در آشپزخانه و سپس به تعداد خانواده خود توجه کنید. همچنین عادات خرید کردن و سبک آشپزی شما هم در انتخاب اندازه‌ی یخچال تأثیرگذار است. اگر خانواده بزرگی ندارید و خیلی اهل خرید نیستید، بی‌جهت سراغ یخچال‌های بزرگ نروید و به اندازه‌های ۱۶ تا ۲۰ فوتی بسنده کنید.

مصطفی دارابی
ارسال دیدگاه