برای داشتن بهترین تصویر تلویزیون این سه گزینه را خاموش‌کنید

گزینه‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم برای این طراحی‌شده‌اند که کیفیت تصویر را در تلویزیون‌ها بهبود ببخشند؛ اما واقعیت این است که گاهی این آپشن‌ها نه‌تنها سودی ندارند، بلکه باعث بدتر دیده شدن تصاویر هم خواهند شد. وقتی یک تلویزیون باکیفیت و جدید خریداری می‌کنید، بدون شک انتظار ندارید تصاویر را خیلی مصنوعی و رنگ‌ها را غیرطبیعی نشان دهد.

اگر تلویزیون ۴K شما چنین حالتی دارید احتمالاً از اینکه مبلغ زیادی برای خرید آن پرداخت کرده‌اید پشیمان خواهید بود؛ اما لازم نیست نگران و ناامید باشید زیرا این دستگاه‌ها گزینه‌های اضافه‌ای دارند که اگر آن‌ها را خاموش وغیرفعال کنید، می‌توانید به کیفیت دلخواهتان از تصویر برسید. تقریباً همه تلویزیون‌های جدید با مجموعه‌ای از امکانات و قابلیت‌های تصویری متنوع عرضه می‌شوند که به‌صورت پیش‌فرض روی این دستگاه‌ها فعال هستند. در میان گزینه‌های مختلف، اگر فقط ۳ قابلیتی که در زیر معرفی می‌کنیم را خاموش‌کنید، تصاویر به حالت نرمال و بارنگ‌های طبیعی خود بازخواهند گشت.

سه قابلیتی که پس از خرید تلویزیون بهتر است آن‌ها را غیرفعال کنید

هدف از رونمایی سیستم کمک‌داور ویدیویی (VAR) کاهش اشتباهات داوری است. امری که هیچ‌وقت آسان نبوده است. زمانی را تصور کنید که برخوردی روی می‌دهد حتی اگر پیش روی داور باشد. در آن جو و فشار سنگین مسابقه، تعیین اینکه شدت و حدت خطا چقدر است و تنبیهش چه می‌تواند باشد از قضایای ساده‌ای است که حل آن بر گردن داور است؛ ولی اینکه حادثه سهوی است یا عمدی یا اجرای نمایشی دراماتیک برای همراهی یار دوازدهم، برعهده داور دیدار است. به طور حتم تصمیم‌گیری در چنین فضایی بسیار سخت است.

۱- کاهش‌دهنده‌ی نویز تصویر (Noise Reduction)

احتمالاً می‌پرسید چرا باید کاهش‌دهنده‌ی نویز تصویر را غیرفعال کنم وقتی این قابلیت می‌تواند هرگونه نویزی را از بین ببرد و تصاویر واضح‌تری را نمایش دهد؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که نویز که گاهی برفک هم به آن می‌گویند، درواقع نقطه‌های ریز سیاه‌وسفیدی است که درگذشته‌های نه‌چندان دور در تلویزیون‌های آنالوگ قدیمی شاهد آن بودیم؛ مخصوصاً اگر آنتن تلویزیون ضعیف می‌شد، تعداد این نویزها افزایش می‌یافت؛ یعنی وقتی تلویزیون توانایی تبدیل کردن سیگنال‌های ویدئویی از منابع تصویری باکیفیت پایین را ندارد، نویز ایجاد می‌شود.

اما خوشبختانه این روزها با آمدن تلویزیون‌های دیجیتالی و بسیار باکیفیت و به لطف سرویس‌های ماهواره‌ای تلویزیون و کابل‌های بسیار باکیفیت با تکنولوژی‌های روز دنیا، به‌ندرت شاهد افت کیفیت تصاویر و نویز هستیم؛ اما همچنان قابلیتی به نام کاهش‌دهنده‌ی نویز تصویر به تلویزیون‌های جدید اضافه می‌شود تا تصاویر واضح و زنده دیده شوند؛ اما واقعیت این است که این قابلیت سبب از بین رفتن جزئیات ریز تصویر می‌شود و ویدیوها، بافت اصلی خود را از دست می‌دهند.

قابلیت Noise Reduction، با از بین بردن جزئیات تصویر، آن را صاف و یکدست نشان می‌دهد که به‌هیچ‌عنوان طبیعی و جذاب نیست؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که اگر می‌خواهید فیلم‌ها و مسابقات ورزشی را با بهترین کیفیت و طبیعی‌ترین رنگ‌ها ببینید، حتماً قابلیت کاهش‌دهنده‌ی نویز تصویر تلویزیون خود را غیرفعال کنید.

۲- تنظیمات وضوح تصویر (Sharpness Control) / تقویت کناره‌های تصویر (Edge Enhancement)

از دیگر قابلیت‌های تلویزیون‌های جدید که برای تبلیغات زیاد روی آن‌ها مانور داده می‌شود و به نظر می‌رسد که خوب است اما در واقعیت کاربردی نیست، تنظیمات وضوح تصویر و تقویت لبه‌های تصویر است. این دو قابلیت ظاهراً باید باعث شوند تا تصویر زنده‌تر و واضح‌تر به نظر برسد، اما در واقعیت این‌طور نیست و فقط باعث می‌شوند تا تصویر، کیفیت طبیعی خود را از دست بدهد.

۳- صاف کننده تصویر (Motion Smoothing)

یکی از مشکلاتی که تلویزیون‌های LCD دارند این است که ممکن است درصحنه‌هایی که حرکات سرعت زیادی دارند، تصویر تار دیده شوند. این اتفاق مخصوصاً در نمایش فیلم‌های اکشن و مسابقات ورزشی بیشتر روی می‌دهد. کارخانه‌های تولیدکننده‌ی تلویزیون برای کاهش تاری تصویر درصحنه‌های پرتحرک از فناوری‌های متنوعی استفاده می‌کنند. ازجمله می‌توان به قابلیت تکرار فریم‌ها یا اضافه کردن فریم‌های مشکی به سیگنال‌های ویدیویی اشاره کرد. این قابلیت‌ها در تلویزیون‌های مختلف و برندهای متنوع موجود در بازار، نام‌های متفاوتی دارد از صاف کننده تصویر گرفته تا تقویت تصویر و تحریف تصویر.

تقریباً همه فیلم‌ها یک لرزش خفیفی دارند، مخصوصاً وقتی بین صحنه‌های مختلف، زاویه دوربین تغییر می‌کند. دلیلش هم این است که فیلم‌ها و بسیاری از شوهای تلویزیونی با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه یا ۲۴ هرتز فیلم‌برداری می‌شوند. قابلیت صاف کننده تصویر سعی می‌کند با افزایش نرخ فریم‌ها که نوعی تحریف تصویر به شمار می‌رود، میزان لرزش تصاویر را تا حد امکان کم کند.

وقتی این قابلیت‌ها روشن و فعال هستند، شاید شما در اولین نگاه تصور کنید که تلویزیون باکیفیت و جزئیات بسیار زیاد تصاویر را نمایش می‌دهد، اما کاری که این قابلیت‌ها می‌کنند این است که به‌صورت مصنوعی سبب افزایش جزئیات و بافت تصاویر می‌شوند که سبب برجسته‌تر شدن کناره‌های تصویر در نمایشگر می‌شود.

بنابراین برای اینکه بتوانید تمامی جزئیات فیلمی که تماشا می‌کنید را به‌درستی ببینید، توصیه می‌کنیم این قابلیت‌ها را در تلویزیون دیجیتالی خود غیرفعال کنید. وقتی این گزینه‌ها را خاموش‌کنید، هاله‌های مصنوعی اطراف عناصر تصویر از بین می‌رود و درنتیجه تصاویر نرم‌تر از قبل دیده می‌شوند؛ اما این به این معنی نیست که تصویر به‌اندازه کافی زنده و واضح نیست.

مصطفی دارابی
ارسال دیدگاه